Watchmann Nee – Ande - Själ

 

Det finns villkor som den troende måste uppfylla om Den Helige Ande skall uppfylla sin del.

Om vi inte vill det så kan Herren inte göra vad han vill i våra liv.

Om vi säger ja till att han får göra sin del så kommer Herren vår överstepräst

att skilja mellan ande och själ i oss igenom korsets kraft och igenom Den Helige Andes svärd.

 

Han kommer att få allting som känslor och yttringar i sinnet och våra naturliga förmågor

att skiljas från anden en efter en för han tillåter ingen blandning. Vad kräver han då av oss?

Jo att vi själva lägger oss på altaret.

 

Gör vi detta så kommer vår store ÖP att skilja mellan ande och själ i våra liv.

Du tar korset och går men under vägen utför ÖP uppdraget.

 

Ohlins: Om inte Herren får utföra det här verket i oss så kommer vi inte att veta vad som är Guds vilja.

 

Rom 12:1 Så förmanar jag nu er bröder vid Guds barmhärtighet att frambära era kroppar som ett levande och heligt offer som behagar Gud er andliga gudstjänst.

2 Och anpassa er inte efter den här världen utan låt er förvandlas genom sinnets förnyelse så att ni kan pröva vad som är Guds vilja det som är gott och fullkomligt och som behagar honom.

3 Ty i kraft av den nåd som jag har fått säger jag till var och en bland er: ha inte högre tankar om er själva än ni bör ha utan tänk förståndigt (Nyktert) efter det mått av tro som Gud har tilldelat var och en.

 

Om inte ÖP Jesus får vara Herren och domaren över våra tankar så kommer köttet själen och världen att vara det.

 

www.elvorochjanne.se mail:  jan.ohlin@crossnet.se  eller elvor.ohlin@crossnet.se